30.11.09

Kas maksutõusud ei võiks käia süsteemsemalt?


Viimastel päevadel on tulnud taas teateid Eestis kehtivate maksumäärade muutuste kohta. On teada, et valitsus kavatseb tõsta aktsiise – alkoholi- ja kütuseaktsiisi. Ühtlasi avaldas peaminister arvamust, et sotsiaalmaksu tuleks langetada. Mõistagi pole see veel otsus, aga igal juhul signaal võimalike muutuste kohta.

Ma ei ole makroanalüütik ja seetõttu ei oska ka täiel määral kaasa rääkida, kuidas täpselt tuleks Eestis kehtivaid maksumäärasid muuta ja kas üldse.

Ettevõtja seisukohast on mõistagi lühiajaliselt kasulikumad madalamad maksud. Teisalt on arusaadav, et riik peab maksuraha korjama, et pakkuda ka ettevõtjatele ja ettevõtetele vajalikke avalikke teenuseid ja kujundada toimivat majanduskeskkonda.

Kui riik täidab oma ülesandeid hästi ning makstud maksud investeeritakse targalt, nende abil edendatakse majanduskeskkonda, siis võib maksta ka kõrgemaid makse, kuna parem majanduskeskkond võimaldab teenida suuremat tulu.

See on asja üks külg.

Maksukoormuse üldise taseme kõrval on maksusüsteemi juures oluline ka see, kuivõrd läbipaistev ja mõistetav ning stabiilne ja ennustatav see on. Eestis on eriti viimasega hetkel keerulised lood.

Kui maksudega iga natukese aja tagant mängitakse, siis muudab see maksukeskkonna ennustamatuks ja närviliseks.

On ühelt poolt mõistetav, et kriisiolukorras peab ka valitsus paindlikult reageerima olukorrale ning iga otsust pikalt veeretada ei pruugi olla aega.

Probleem on aga selles, et riik pole hetkel ainus, kes teeb prognoose ja eelarvet järgmiseks aastaks. Prognoose ja eelarvelisi otsuseid teeb ka erasektor ning erasektorile muudetakse eriti kulude hindamine väga keeruliseks.

Kuidas näiteks saab üks ettevõte prognoosida oma tuleva aasta jooksvaid kulusid, kui nende suurust muutvaid makse võidakse etteteatamata tõsta? See aga muudab keerulisemaks investeerimisotsuste tegemise, kuna pole selgust, kui suures osas saab kapitali selleks planeerida.

Võimalik, et selline pluss-miinus siia-sinna ökonoomika nagu Eestis viimasel ajal harrastatakse, ongi nüüdsest normiks saanud ja riik ongi ajutiselt või alaliselt loobunud ühest meie tugevusest – stabiilsest maksusüsteemist.

Sel on aga majandusele oluliselt suurem halvav mõju kui ühel või teisel maksumuudatusel.

Maksud on ajaloos varemgi tõusnud ja langenud ja sellest pole majandustegevus peatunud. Kuid keeruline on teha otsuseid, kui pole selgust tuleviku suhtes. Mõistagi ei saagi seda masu tingimustes ülemäära olla, kuid valitsus peaks pigem olema stabiilsuse garant kui ebastabiilsuse juurdetekitaja.

Isegi kui makse tuleb tõsta, siis tuleks seda võimalusel teha mingit sorti tervikpaketina, üldisema ja läbimõeldud reformi raames.

Veelkord, ma pole sedavõrd kodus riigi rahanduses, et hinnata, kas praegune maksutõus on hädatarvilik või saanuks seda ka vältida, kas selle mõju majandusele on hea või halvaloomuline ja milles see täpselt avaldub. Ma ei tea, kas neid viimaseid maksutõuse on ikka euro tulekuks vaja ega ka seda, kas euro tulekust saadav kasu kaalub üles maksude muutmisega tekitatava kahju.

Ettevõtjate seisukohast julgen öelda, et rohkem selgust ja vähem segadust tuleks majanduse taastumisele kindlasti kasuks. Maksumuudatused ei peaks tulema nagu välk selgest taevast.

Hea oleks, kui valitsus tuleks aasta lõpuks lagedale ühemõttelise kavaga, mis saab maksudest vähemalt 2010. aastal.

Vastasel juhul juhtub nii, nagu kultuurikorraldussektoriga, kus osale asutustele kehtinud 5-protsendine käibemaksu soodusmäär tühistati ning vaid loetud kuud hiljem tõsteti veel ka üldist käibemaksumäära 20 protsendini.

Vähem kui aasta ajaga suurenes osa Eesti majandusagentide käibemaksumäär neli korda. Kusjuures, kui sellisest maksutõusust oleks nt kuus kuud ette hoiatatud, oleks olnud võimalik paindlikumalt reageerida. Otsused tehti enam-vähem kohe kehtima hakkavatena, mis tekitab esiteks segadust, teiseks aga hirmu ja ebakindlust.

Maksukeskkonna sagedasel muutumisel on otseseos ka tööpuudusega. Mõistagi ei olda ebastabiilse maksukeskkonna korral sedavõrd julged värbama tööle uusi inimesi ja looma uusi töökohti kui stabiilse maksukeskkonna korral.

Seda mitmel põhjusel. Üks lihtne ja arusaadav põhjus on seotud tööjõukuludega, mis ei ole otsene palgakulu. Uue töötaja palkamine tähendab ühtlasi kaasnevaid kulusid, nt transpordile, kontoritehnikale, -pinnale jne. Kui maksud võivad järsult tõusta, on nende kulude prognoosimine võimatu ning sellevõrra on ebaselgem ka, kas palkamisotsuse võib või ei või teha.

20.11.09

Usaldusväärsed uuringuandmed: 40% kehast katmata jätta on parim

17. novembri Delfi Forte avaldas uudise, mille kohaselt uus teadusuurimus näitab, et meesterahvaste ahvatlemiseks peaksid naised kandma riideid, mis jätavad 40 protsenti ihust paljaks.

“Õhtukostüümi valikul on naisi juba ammu kimbutanud dilemma: kuidas leida õige tasakaal liigse paljastavuse ja ülemäärase alalhoidlikkuse vahel...” vahendab Forte The Daily Telegraphi.

Esmalt on see uudis mõistagi seksistlik, sest eeldatakse, et naised püüavad riietumisel leida optimaalset lahendust meeste ligitõmbamiseks. Aga naised, kes on riietunud selleks, et välja minna koos oma kaaslasega ning (vähemalt samal õhtul) skoorida ei soovigi?

Kui küsida naistelt endilt, siis väidetakse kõige sagedamini, et riided valitakse sellised, et ennast (olenevalt olukorrast) mugavalt või siis ilusana tunda. Ennast lüüakse üles enda pärast.

Ma seda päriselt ei usu. Kuid eeldus, et naised löövad end üles peamiselt selleks, et meeldida meestele on meheliku mõtlemise ja enese ületähtsustamise vili. Tegelikult löövad naised end üles enamasti konkurentsivõitluse mõjul teiste naistega. Tahetakse olla ilusam kui teised tüdrukud ja mitte tingimata selleks, et olla konkurentsivõimelisem, vaid lihtsalt niisama.

Teiseks on muidugi naljakas mõelda, et kui see uuring kehtib, siis muude tingimuste samaks jäädes pole ju oluline, milline osa kehapinnast on paljastatud, kuni osakaal 40% on õige.

Uuringus on võetud eelduseks, et üks käsi vastab 10 protsendile kehast, kumbki jalg 15 protsendile ja torso 50 protsendile.

See tähendab seda, et varrukateta top ja miniseelik nihutab juba osuti 50 protsendile. Oleks vaja ühe käisega särke või siis ühe säärega pükse!:)

Kui aga panna pikkade varrukatega särk selga, on 60% kehast juba kaetud. Järelikult, kui lähed pikkade varrukatega ööklubisse, targem pükse üldse mitte jalga panna, sest nii oled ligitõmbavam vastassugupoolele.

Loodan, et Eesti arukad naised selliseid uuringuid liiga tõsiselt ei võta. Kui aga on väga vaja, et tantsima kutsutakse, siis muidugi võib seda ühe varruka ja ühe säärega pükste varianti teadustöö eesmärgil proovida.

Ehk lähebki õnneks?

Huvitav, milliseid tulemusi annaks sarnane uurimus meeste kohta? Kas ka mehed peaksid naiste ligi meelitamiseks midagi paljastama või tuleks see hoopis kahjuks. Võib-olla oleks vormist väljas keha või karvaste säärte näitamise asemel kasulikum jääda äraproovitud meetodi juurde – keerutada tütarlastele lähenedes näpus Hummeri võtmeid?

13.11.09

Tervise Arengu Instituut põletab masu ajal raha!



Enne kui hakkate kõva häälega õiendama, et ÕS-i korraldaja ei saa ausalt rääkida alkoholi liigtarvitamise vastasest kampaaniast, lugege lõpuni. Miks ma arvan, et Tervise Arengu Instituut põletab raha?

Eestis on tehtud väga palju halbu reklaamikampaaniaid, nagu igas teises riigis. Samas on märkimisväärne, et mitmed tugevad lahendused on olnud just sotsiaalse reklaami kategoorias. Usun, et riigi tellimusel valminud kampaaniates on olnud loovate ja mõjusate ettevõtmiste osakaal suurem kui erasektori tellitud kampaaniates.

Tuletage näiteks meelde kampaaniat “Ära löö last!” - hingega tehtud asi. “Traksid peale” - lihtne ja praktiline.

Alkoholikampaania eesmärgid on õiged

Tervise Arengu Instituudi kampaania eesmärgid on õiged. Alkoholi liigtarvitamine on Eestis probleem, sellega tuleb võidelda. Kui arvate, et esindan alkoholitootjate huve, siis arvake.

Alkoholi liigtarvitamine pole ka alkoholitööstuse seisukohast jätkusuutlik. Mõelge korra, mis kasu on tarbijatest, kes ennast aasta või kahega haigeks või surnuks joovad. Vaja oleks tarbijaid, kes tasapisi, kuid järjekindlalt ostaksid, tarbiksid mõistliku hulgal ja nii, et see nende elu segama ei hakkaks.

Sellised tarbijad ostavad sinu kaupa aastakümneid ja nendega ei juhtu midagi. Raha tuleb.

Ei kannata ise alkoholi tarbimise tõttu, ei põhjusta kannatusi teistele, ei riku avalikku korda, ei istu purjus peaga rooli ega sõida ennast surnuks.

Mida rohkem probleeme seoses alkoholiga, seda enam on demokraatlikus riigis rahvapoolset nõudlust karmimate meetmete järele, mis piiravad alkoholitootjate ettevõtlusvabadust.

Kampaania teostus on lihtsalt rumal

Vaadake reklaame, mis on välja riputatud. Meilt küsitakse “Palju Sina jood?” ja manitsetakse “Ära valeta endale!”.

Asi on nimelt selles, et iga inimene ise on veendunud, et tema alkoholitarvitamine on üsna normikohane. Seda on isegi uuritud. Eesti inimesed on seisukohal, et Eestis juuakse liiga palju. Kuid enda alkoholitarvitamist peab ülemääraseks vaid kaduvväike hulk. Teisisõnu – liiga palju juuakse, aga joovad alati teised.

Sellist tobedat küsimust pole mõtet inimestele esitadagi.

Hullem on aga lugu, kui vaadata plakati ja telereklaami visuaali. Inimesed nimelt usuvad pilte rohkem kui sõnu. Pilt ise on usutavam kui ükskõik, mis on pildi kõrvale kirjutatud. Kui ikka pildil on kaka ja selle kõrvale on kirjutatud puder, siis inimesed vaatavad ja ütlevad – pildil on kaka.

Just selline kaka-reklaam ongi TAI-l välja kukkunud.

Pildil on ju õnnelikud, naeratavad inimesed, veini ja õlleklaasiga. Sama on telereklaamis.

“Alkohol teeb rõõmsaks!” ütleb pilt selge sõnaga. See, et sinna kõrvale on kirjutatud mingi udune jutt, mingi segane värk – see ei muuda enam asja.

Kolmandaks pole küsimuste esitamine kuigi efektiivne reklaamikeel.

Ma kujutan ette, et agentuur, kes selle tegi, müüs oma ideed jutuga, et “see paneb inimesed mõtlema”. See on loll ja lapsik jutt. Reklaamitegijate professionaalsus selles seisnema peabki, et terviklik sõnum paigutatakse ära ühele plakatile.

Siin aga on korraga tahetud anda aimu nii statistikast, esitada filosoofilisi küsimusi kui ka kutsuda üles endale mitte valetama.

Teate, see kõik on nii segane, et võtaks parem ühe õlle ja arutaks.

Mõned konstruktiivsed soovitused

Selle kampaaniaga on rong ilmselt läinud ja mõttetu kampaania tellijad (ehk siis Euroopa maksumaksjad, ehk meie ise!) on oma rahast ilma, sest meie esindajad (Tervise Arengu Instituut) ei oska oma tööd teha.

Et aga TAI ebakompetentsed esindajad ähvardavad vastavateemalises pressiteates [http://www.tai.ee/index.php?id=6043], et tegemist on mitmeaastase ettevõtmisega, võtku siis arvesse paari lihtsat asja.

Esiteks tuleb üles leida see miski, mis paneb ka tegelikult inimesi oma harjumusi muutma. Mis võiks olla toimiv motivatsioon? Lootus, et paneme inimesed ise oma peaga inimesed mõtlema (ja alkoholiühikuid arvutama), on naiivne. Seda ei juhtu. Isegi parima tahtmise korral.

Mis paneks inimesed vähem jooma? See võti tuleb üles leida.

Teiseks, kampaaniates tuleb ikka selgelt välja öelda, mida tuleb teha. Kui kampaanial pole üleskutset, siis pole seda kampaaniat kellelegi vaja. “Ära löö last!” oli väga selge kampaania, mis oli sealjuures väga loovalt ja mõjusalt lahendatud, kuid sõnum oli lihtne ja igaüks sai sellest aru.

Kolmandaks tuleb arvestada sellega, mida eelpool seletasin – inimesed usuvad pilte rohkem kui sõnu.

Inimesed, kes pakkusid välja sellise visuaalse lahenduse, ei tunne oma tööd.

Mõelge korraks, mida näeb sellel plakatil inimene, kes oskab vaid vene keelt (selliseid on Tallinnas päris palju). Tema vaatab trolliaknast plakatit ja mõtleb, et teeks kah kodus veini lahti ja veedaks mõnusa õhtupooliku. Ja normaalne mees mõtleb, et lahendaks ühe õlle praegu ära küll.

Tegemist on kahjurite ja mitte professionaalidega.

Selle kampaaniaga tehakse enam kahju kui kasu. Maksumaksja raha nii ebapädevalt kulutada ei tohi, antud juhul seda aga lausa raisatakse.

9.11.09

Ära novembris põe!


Nüüd, mil ilmad on pisut külmemad, teed libedamad ja õhtud pimedad, on paras aeg seada sammud kultuuriasutuste poole. Näputäis soovitusi minu poolt.

Von Krahli teatris maksab ära vaadata lavastused PostUganda ja Kajakas. Olen mõlemat näinud, julgen soovitada küll. Kajakat lähen ka teist korda vaatama. Esiteks meeldivad mulle Krahli väga head näitlejad. Teiseks - teatrietenduste, nagu ka filmide puhul, ei jõua esimesel korral tihti kõiki nüansse tähele panna ja väga häid teoseid maksabki mitu korda vaadata.

Kui huvitab pisut konservatiivsem teater, siis EI OLE MÕTET minna Draamateatrisse, kus mängitakse tükki nimega “Sinul on meretäis hirmu”. Ajakirjanike arvates on etenduse eesmärgiks pöörata vana hea Draamateatri pilk tuleviku poole ja kõnetada noori inimesi. Ma pole kindel, et kas Draamal on mõtet selle nimel pingutada. Noored saavad kunagi vanemaks ja tulevas siis Draamateatrisse ka, nagu tänases keskealised ja vanemad Draamas juba käivad. Pole mõtet konkureerida Krahli ja NO-teatriga, nagu nemad ei proovi üle trumbata Linnateatrit või Draamat.

Michael Jacksonist rääkivat filmi “This is it” vaatama ei jõudnud (ei tea, kas lähen ka). Samas Dave Bentoni eestvedamisel korraldatavat Jacksoni laulude kontserti Solarises käisin vaatamas. Ütlen ausalt, mind jättis külmaks, aga et kontserdid on välja müüdud, siis järelikult rahvale meeldib.

Solarisest rääkides - jõudsin enne kinokeskuse sulgemist ka Artisest läbi käia ning vaadata Lars von Trieri õudukat Antikristus. Ma ei tea, kas seda veel näidatakse, kui kinosaalid taasavatakse – kui näidatakse, siis väärib vaatamist küll ja ehk näeb kusagil mujal või saab laenutada DVD. Kriitikud on kirjutanud, et „Antikristus” on mõjuv ja vastik film, mis jääb kindlasti meelde ning millest kirjutatakse ja mida tõlgendatakse veel palju. Parem siis juba kohe ära vaadata, muidu kolmandatelt osapooltelt saadud eelarvamusi ja ootusi nii palju, et film ise valmistab vaid pettumuse.

Kel huvi vaiksema ja filosoofilise ajaveetmise vastu, siis KUMU-s on huvitavat vaatamist – näitus Normandia maalijad. Näitus on üleval 10. jaanuarini, kuid mulle tundub see just hea ajaveetmisena novembris – kui veel pole päris talv, aga enam pole päris sügis ka.

Eks väiksemaid üritusi ja üritusekesi toimub Eestis kogu aeg. Kui aga vaadata Eestist kaugemale ja veidi pikemalt ette, siis soovitan anda endast parim, et aastal 2010 jõuda mõnele ansambli Muse kontsertidest. See võib minna palju maksma ja ei pruugi olla lihtne, kuid on seda väärt, et pisut vaeva näha.

Mina käisin Muse'i kontserdil mõni nädal tagasi Helsinkis. Neil päevil sai Muse Londonis Muusikaajakirja Q poolt korraldataval igati mainekal Q Award 2009 gaalal maailma parima bändi tiitli.